• ایمیل: info@daroltarjome24.com
  • تلفکس: 01334644849
  • موبایل: 09359844207
ترجمه بین زبان های کاملاً جدید توسط هوش مصنوعی گوگل

ترجمه بین زبان های کاملاً جدید توسط هوش مصنوعی گوگل

گوگل شاید در ترجمه زبان هایی مانند ماندارین حرفه ای نباشد اما هم اکنون می تواند بین دو زبانی که حتی در مورد آن آموزش ندیده است عمل ترجمه را با موفقیت انجام دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، گوگل در تحقیقی تازه نشان داد که هوش مصنوعی آن چگونه می تواند صرف نظر از زبان، به نمایش عبارات سخت بپردازد. در نتیجه یادگیری عمیق به آن اجازه می دهد تا دو زبان را با دقتی قابل قبول به یکدیگر ترجمه کند.
این شرکت به تازگی سرویس ترجمه خود را به یک پلتفرم جامع یادگیری عمیق تبدیل کرده که گوگل آن را «سیستم عصبی ترجمه ماشینی گوگل» (Google Neural Machine Translation) یا به اختصار «GNMTT» مینامد. این پلتفرم ترجمه زبانهای مختلف را بر اساس قواعد دستور زبانی که به روش یادگیری مثالی است میآموزد. در این روش، هر قدر که مراجعه ها و درخواست ترجمه عبارات به این برنامه بیشتر شود، دقت آن بالاتر خواهد رفت. مشکل اینجاست که سرویس ترجمه گوگل در حال حاضر بیش از ۱۰۳ زبان مختلف را تحت پوشش خود دارد. این یعنی بیش از ۵ هزار جفت زبان مختلف برای ترجمه به یکدیگر وجود خواهد داشت. بنابراین برای دستیابی به دقتی قابل قبول به میلیون ها مثال تمرینی نیاز است که این مسئله فشار بسیاری را به پردازشگر وارد می سازد.

ترجمه بین زبان های کاملاً جدید توسط هوش مصنوعی گوگل
پس از آموزش این سیستم برای ترجمه چندین جفت زبان مبدأ و مقصد مختلف مانند انگلیسی به ژاپنی و انگلیسی به کره ای، محققان در شگفت بودند که آیا این سیستم می توانند به ترجمه زبان هایی که اصلاً مورد آموزش قرار نگرفته است بپردازد؟ یعنی آیا می تواند بدون خطا، کرهای را به ژاپنی ترجمه کند؟ به طور تعجب آوری، پاسخ مثبت بود و این برنامه توانست ترجمه زبان کرهای به ژاپنی را به راحتی انجام دهد.
خود محققان گوگل هم هنوز به طور دقیق، ساز و کار این پلتفرم ترجمه را برای ترجمه دو زبان کاملاً جدید به یکدیگر نمی دانند، چرا که ساختار یادگیری عمیق هوش مصنوعی بسیار پیچیده و درک روش های دستیابی به پاسخ در آنها به شدت دشوار است اما محققان توانستند به یک مدل سه بعدی سه زبانه دست یابند که الگوهای متنی را در زبان های مختلف نشانه گذاری می کند. بدین ترتیب GNMT می تواند جملات با معانی مشابه را از هر سه زبان استخراج نماید. همین همسان یابی میان الگوها است که هوش مصنوعی گوگل را قادر می سازد زبان میانجی (اینترلینگوا) اختصاصی خود را توسعه داده و عبارات جدید را به یکدیگر ترجمه نماید.
پیش بینی می شود این ویژگی هوش مصنوعی گوگل به مرور زمان بهتر و بهتر خواهد شد؛ به ویژه اگر شما کارتان ترجمه باشد و از برنامه گوگل ترجمه زیاد استفاده کنید.

منبع: endgaget

دیدگاه ها
دیدگاه خود را ثبت کنید

سوالی دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید...